Ťažba
Vrt II.

Ťažba

Paragraph

Ťažba sa realizuje na základe príslušných povolení získaných od orgánov štátnej správy, a to predovšetkým Banských úradov. Spoločnosť je aktuálne držiteľom 14 dobývacích priestorov, ktoré ju oprávňujú ťažiť zemný plyn a ropu.

  • 10 dobývacích priestorov v pôsobnosti Obvodného banského úradu v Bratislave
  • 4 dobývacie priestory v pôsobnosti Obvodného banského úradu v Košiciach

Samotný proces ťažby uhľovodíkov je pomerne jednoduchý, nezaťažujúci životné prostredie a neobťažujúci okolité prostredie v ktorom sa realizuje. 
Vychádza zo zaužívaných a osvedčených postupov. Uhľovodík prúdi na povrch z ložiska, ktoré sa nachádza stovky metrov pod povrchom, kde je zachytávaný. V povrchovej technológii a zariadeniach sa zabezpečí úprava jeho kvalitatívnych vlastností požadovaných pre dodávky do existujúcej distribučnej siete SPP – distribúcia, a. s. v prípade zemného plynu alebo pre dodávky ropy.

Pri všetkých našich aktivitách sú bezpečnosť prevádzky, ochrana zdravia zamestnancov, dodávateľov a osôb žijúcich v okolí našich prevádzok, ako aj životného prostredia jednou z našich najdôležitejších priorít.

Likvidácia - zodpovednosť

Ťažba uhľovodíkov je časovo ohraničená aktivita. Pre našu spoločnosť je prioritou zabezpečiť, aby akákoľvek naše zariadenia, či už ide o vrty alebo povrchové technológie, po ukončení činností nemali negatívny vplyv na životné prostredie ani výsledný vzhľad lokality. Tento prístup je možné overiť pri posledných projektoch likvidácie - napríklad odkaliska Moravany či najstaršieho ropného strediska Cunín, kde po ukončení sanácie ostávajú zelené plochy vhodné na rekreačné využitie bez náznaku predchádzajúcej činnosti. Aj preto sme presvedčený, že jednotlivé lokality majú aj po ukončení ťažobných aktivít množstvo možností na ďalší rozvoj.